Besirenkantiems studijas – kiek uždirba universitetų ir kolegijų absolventai?

Balandžio 11, 2016, 16:38 0 komentaras(-ų) 6,143 perž.

Artėjant stojimų karštinei frazė “kur stosi?” dažnam kelia stresą. Tai nelengvas klausimas, reikalaujantis ne tik savęs pažinimo, bet ir gebėjimo įvertinti gausybę informacijos: universitetus, jų kokybę, ir žinoma – ateities perspektyvas. Diskusijoje “ką pasirinkti?” visuomet bus dvi nesutariančios pusės. Viena lieps klausyti širdies, kita – sekti paskui pinigus. Nesistengiant išspręsti šio klausimo ar juolab – įpiršti uždarbio kaip kriterijaus viršenybės, kviečiame iš arčiau pažvelgti į MOSTA atlikto tyrimo rezultatus ir sužinoti, kiek uždirba universitetų ir kolegijų absolventai. 

Studijų krypčių apžvalga

Šiuo metu paklausiausią studijų kryptį teisingai įvardintų kiekvienas bent kiek susiduriantis su darbo rinkos naujienomis. Tyrimas tam nebūtinas, visa spauda šaukia – “verslui trūksta IT specialistų!” Žemiau pateikti skaičiai tą puikiai iliustruoja. Tiek akivaizdus vidutinio uždarbio atotrūkis (y ašis), tiek ir absolventų skaičius (apskritimo dydis). 2013 m. baigusių Matematikos ir kompiuterių mokslo krypties studijas buvo beveik tiek kiek filologijos – 1190. Tuo tarpu verslo ir vadybos krypties studijos į darbo rinką išleido beveik 9 kartus, o socialinių mokslų ir inžinerijos – 5 kartus daugiau absolventų. Priežastys yra kelios. Viena jų – stereotipai. Plačiai paplitusi nuomonė, kad IT studijos ne kiekvienam. Priešingai nei verslo ir vadybos, savo pavadinimais žadančios uždarbio perspektyvas. Kaip tik jų besivaikantiems vertėtų nepamiršti ir alternatyvų.

Svarstantiems apie magistro studijas – ko tikėtis po baigimo?

Lyginant atlyginimus tarp bakalauro ir magistro studijų absolventų, nebūtų teisinga sakyti, kad būtent magistro laipsnis turėjo įtakos atlygio augimui. Reikia turėti omenyje, kad dažniausiai studentai pradeda dirbti jau bakalauro metais, o didėjant darbo patirčiai kartu auga ir uždarbis. Tad konkrečiai įvertinti finansinę magistro naudą sudėtinga. Vis tik bendram situacijos ir programos paklausos darbo rinkoje supratimui šių skaičių daugiau nei pakanka.

Kurio universiteto ar kolegijos absolventai uždirba daugiausiai?

Pasirinkus kryptį ir programą ateina metas amžinai kovai tarp universitetų. Nors pertvarkos švietimo sistemoje pasirinkimą po truputį siaurina, tačiau galvos skausmas išlieka. VU, VGTU, MRU, ISM – o gal kolegija? Tegul atsako skaičiai.

Apie MOSTA tyrimą

Tyrimas atliktas 2015 m. Jame nagrinėjami 2012 ir 2013 metų profesinių ir aukštųjų mokyklų absolventų įsidarbinimo ir vidutinio atlyginimo (po mokesčių) rodikliai. Vidurkis skaičiuotas imant atlyginimą gautą dvyliktą mėnesį po studijų baigimo. Individualia veikla užsiimančių absolventų pajamos į tyrimą neįtrauktos. Jų uždarbio negalima priskirti prie mėnesinių pajamų dėl skirtingo deklaruojamų pajamų laikotarpio registravimo. Daugiau informacijos apie tyimo metodiką rasite čia.

Autorius: Evaldas Jankauskas

Visa analitikos portale Analyst.lt esanti medžiaga priklauso Analyst.lt. Draudžiama ją platinti kitose žiniasklaidos priemonėse, internetiniuose tinklapiuose be išankstinio Analyst.lt sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Analyst.lt kaip informacijos šaltinį.

Nėra susijusių straipsnių.

Komentuoti

+ 3 = 9