Kur investuoti 2015? Investicijų galimybės ateinančiuose metuose

Gruodžio 7, 2014, 16:27 0 komentaras(-ų) 3,088 perž.

kur investuoti 2015 / 2015 investicijos

Bankams mokant beveik nulines palūkanas už indėlius, naftos kainoms nusiritus iki rekordiškų žemumų, obligacijų kainoms kylant, o akcijų rinkoms augant – kiekvienas ieškantis kur investuoti susimąsto: į kurią rinką 2015 metais verta nukreipti savo pinigus? 2014 m. daugumos investuotojų žvilgsniai nukrypo į JAV ir tikėtina, kad dėmesys išsilaikys JAV rinkose, kai tuo tarpu virš Euro zonos ir besivystančių šalių rinkų vis dar kybo didžiulis klaustukas.

Įdomieji 2014 metai
2014 metai buvo įdomūs pasaulio politiniais sprendimais ir jų įtaka finansų rinkoms. Įvykiai Ukrainoje išties turėjo įtaką Europos akcijų rinkai, įskaitant ir Baltijos šalis. Grafike “Turto klasių investicinė grąža” aiškiai, matosi kurios turto klasės ir kuriam regione grąža buvo didžiausia nuo  2014 metų pradžios. Laimingiausi investuotojai buvo Šiaurės Amerikos ir  Besivystančių rinkų akcijų rinkose. Neblogai uždirbo ir tie, kas investavo Europos vyriausybių ir besivystančių šalių obligacijų rinkose, tačiau 2015 metai nebeturėtų džiuginti dideliu uždarbiu iš obligacijų.  Tuo tarpu fortūna nusisuko nuo investavusių į žaliavas. 

Turto klasių investicijų grąža

Apskritai, žaliavos praranda investuotojų dėmesį. Analizuodami JAV dolerį ir žaliavas analitikai dažniausiai tvirtina, jog jei JAV doleris brangsta, žaliavos pinga ir atvirkščiai. Na, o JAV doleris stiprėja nesustabdomu tempu ir prognozuojamas tolesnis dolerio brangimas ir 2015 m. Kalbant apie auksą, niekas negalėjo sustabdyti jo kainos kritimo nuo pat 2011 metų. 2014 metais jo kaina sumažėjo 35 % (lyginant su 2011 kaina, žr. grafiką apačioje). Neaišku ar čia kaltas tik JAV doleris, tačiau paklausa auksui mažėja, o gavybos mąstai didėja – kas lemia blogas prognozes ir 2015 metams. Analizuojant naftą – 2014 metais fiksuojamos rekordiškas kainų nusileidimas.

Doleris vs Auksas / Dolerio ir Aukso kainų pokyčiai

JAV vs Euro zona
JAV ir 2015 m. turėtų išlikti ganėtinai patraukli investuotojams Nors jau ir 2014 metai buvo šios šalies ekonominio augimo metai, tačiau rinkų ekspertai prognozuoja tolimesnį vartojimo didėjimą ir ekonomikos augimą bei nedarbo lygio mažėjimą. Esant tokiai situacijai, JAV kompanijos fiksuos didesnius pelnus – kas masina investuotojus nukreipti savo investicijas į JAV akcijų rinką. Taigi, JAV ir ateinančiais metais turėtų išlaikyti lyderio vaidmenį finansų rinkose. Tuo tarpu Eurozona ir situacija joje išlieka neaiški. Euro zona, priešingai nei JAV, pasižymi silpnu ekonomikos augimu: 2014 metais didžiųjų Euro zonos valstybių (Vokietijos, Prancūzijos) ekonomikos beveik neaugo. 2015 metus ekonomikos “aiškiaregiai” žada ne ką geresnius. Ką veikti investuotojams – reikėtų toliau stebėti Europos centrinio banko politinius sprendimus kovojant su disinfliacija ir defliacijos rizika, bei tikėtis ekonomikos skatinimo priemonių, kas šiek tiek pagerintų investicinę aplinką Euro zonoje. Optimistines nuotaikas skatintų ir subalansuoti vyriausybių biudžetai, tačiau kol kas tuo pasižymi tik Vokietija.
 
BRIC
Prieš du metus Brazilija, Rusija, Indija ir Kinija buvo laikomos derlingiausiomis dirvomis Investicijų pasaulyje, tačiau 2014 metai atnešė sausrą ir panašu, kad ta sausra nesibaigs ir 2015 metais. Rusija investuotojams atrodo nepatraukli ir nestabili dėl konflikto Ukrainoje ir dėl struktūrinių ekonomikos reformų trūkumo. Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas V. Plunksnis Rusijos rinką lygina su loterija, kurios rezultatai priklausys nuo to, kaip pakryps visos šalies likimas. „Paprastai tie, kurie investuoja per sukrėtimus ir krizes, išlošia. Žinoma, jei nesipildo juodžiausi šalies raidos scenarijai. Tai kiekvieno investuotojo pasirinkimo ir rizikos toleravimo klausimas“.
Tuo tarpu, kaimynei Kinijai koją kiša prastėjanti nekilnojamo turto rinkos situacija, lėtėjantys pramonės tempai ir bei vartotojų kainų defliacija. 2014 metai buvo lėčiausio ekonomikos augimo metai nuo pat 1990 metų.  Tačiau, situaciją pradėta taisyti lapkričio pabaigoje. Pirma, Kinijos centrinis bankas ėmėsi ekonomikos skatinimo priemonių ir pirmą kartą nuo 2012 m. sumažino bazinę palūkanų normą.  Antra – sujungta Šanchajaus ir Honkongo biržų prekyba, kas laikoma vienu didžiausiu Kinijos atsivėrimų kapitalui iš užsienio. Taigi, nors Kinijos ekonomika pastaruoju metu patiria akivaizdžių iššūkių, ekspertai įžvelgia didelės grąžos galimybių atsivėrusioje rinkoje
Esminių reformų investuotojai laukia ir Indijoje. Šioje valstybėje ženkliai padidėjo eksportas ir tai pagerino prekybos balansą, tačiau vyriausybei nesiimant ekonomikos skatinimo priemonių, klausimas kiek ilgai prekybos balansas gerės. Didelis klaustukas kabo virš Brazilijos. Čia ekspertai įžvelgia recesijos grėsmę ir tikisi efektyvių politikos sprendimų iš spalio pabaigoje naujai išrinktos prezidentės D. Rousseff. Apibendrinant, BRIC šalyse tvyro “pagyvensim, pamatysim” situacija.
 
Ką žada 2015 Baltijos rinkoms?
Anot „Swedbank“ investavimo produktų vadovo A. Langės, lyginant su euro zonos šalių padėtimi, Baltijos šalių makroekonominė situacija daug ką žada: „Baltijos regiono įmonės rodo gerą pelningumą, o sąlyginai maža amortizacija ir žemos palūkanos leidžia teigiamai vertinti bendrovių kapitalo grąžą. Apie sveiką Baltijos šalių įmonių būklę taip pat byloja ir rekordiškai žemas įsiskolinimo lygis“. Atitinkamai galima prognozuoti, kad investicijos į Baltijos akcijų rinką gali būti teisingas sprendimas, atmenant agresyvios Rusijos politikos grėsmę Lietuvos atžvilgiu. Be to, Lietuva nuo Sausio 1 dienos taps 19-ta euro zonos nare, kas paskatins tiesiogines užsienio investicijas ir padidins investicinį rinkos patrauklumą.
-
Autorius: Dovydas Bagdonas
-
Visa analitikos portale Analyst.lt esanti medžiaga priklauso Analyst.lt. Draudžiama ją platinti kitose žiniasklaidos priemonėse, internetiniuose tinklapiuose be išankstinio Analyst.lt sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Analyst.lt kaip informacijos šaltinį.

Nėra susijusių straipsnių.

Komentuoti

6 + 2 =