Kiek yra vertos finansų rinkos?

Gegužės 7, 2015, 13:29 0 komentaras(-ų) 950 perž.

Ar kada nors pagalvojote, kiek yra vertos finansų rinkos ir kokio dydžio jos iš tiesų yra? Tikriausiai labai sunku būtų įsivaizduoti tokį skaičių, kuris galėtų atspindėti tikrąją finansų rinkų vertę. Nenuostabu, kad centrinių bankų vadovai, politikos elitas, įvairūs susiję asmenys bei korporacijos labai atsargiai skelbia įvairius pranešimus, nes jie suvokia, jog jų pasakytų žodžių poveikis atsispindės ir finansų rinkose, kuriose net menkiausias svyravimas gali iššaukti kelių ar net keliolikos milijardų dolerių vertės praradimus arba prieaugį.

Finansų rinkos dažniausiai suvokiamos kaip finansų sistemos integrali sudedamoji dalis. Tai yra rinka, kurioje prekiaujamos finansinės priemonės. Praktiškai nei viena ekonomika pasaulyje negali efektyviai funkcionuoti be išvystytos finansų sistemos. Remiantis 2013 m. ekonomikos Nobelio premijos laimėtojo Roberto J. Shillerio mintimis: „Finansai yra skatinimo veikla. Jei nori, kad kas nors įvyktų, tai privalo būti finansuojama“. Kitais žodžiais tariant, tai iš esmės apibūdina finansų rinkų esmę. Finansų rinka yra tarpininkas tarp investuotojų ir besiskolinančiųjų, o tai sudaro galimybę efektyviai mobilizuoti ar perskirstyti didelius finansinius išteklius tam tikroje šalyje ar globaliu mastu. Plačiai išvystyta šalies finansų rinka skatina BVP augimą, taip pat ženkliai sumažina išorinio skolinimosi mastą bei mažina nedarbą. Vokiečių mokslininkai taip pat atrado ryšį tarp kapitalo rinkos augimo ir BVP. Teigiama, kad trečdaliu išaugusi kapitalo rinka gali net 30 % padidinti šalies BVP vienam gyventojui.

Finansų rinkų nauda yra neginčijama kuriant bet kurios valstybės ekonominę gerovę. Jei atidžiau pažvelgtume į ekonomiškai stipriausias valstybes, nesunkiai galėtume rasti vieną iš daugelio bendrų bruožų vienijančių jas visas – tai sėkmingai išvystytos kapitalo rinkos. Tokios ekonomikos kaip JAV yra sukūrusios didžiausią kapitalo rinką pasaulyje, Honkongas, Tokijas, Londonas – taip pat yra pasaulinio lygio finansų centrai. Kita vertus, Norvegijos finansų rinka nėra ypatingai stipri, tačiau Norvegijos Vyriausybė valdo didžiausią pasaulyje nepriklausomą turto fondą (893 mlrd. JAV dolerių 2014 m.), kuris investuodamas fondo lėšas naudojasi globalių finansų rinkų galimybėmis uždirbti pelną ir kurti finansinę gerovę norvegams.

Vertinant finansų rinkų tarpininkus pagal jų valdomą turtą, drąsiai galime išskirti pensijų fondus, investicinius fondus bei draudimo fondus, kaip stambiausius finansų rinkų žaidėjus, kurių finansiniai ištekliai siekė 30 ir daugiau mlrd. JAV dolerių 2014 metais. Draudimo bendrovės ir jų valdomi fondai yra labai svarbūs rinkos žaidėjai, o tai iš dalies atspindi ir 2008 m. įvykiai, kai Lehman Brothers bankas JAV buvo priverstas bankrutuoti nesulaukęs JAV Vyriausybės finansinės paramos, kuri tuo tarpu buvo skirta vienai didžiausių draudimo bendrovių pasaulyje AIG (American International Group), kurios žlugimas būtų sukėlęs kur kas didesnes pasekmes ekonomikai.

Vertinant finansų rinkas kaip bendrą visumą, galime remtis Deutsche banko leidinyje „Mapping the World‘s Financial Markets“ pateiktais duomenimis, kurie teigia, kad bendra finansų rinkų vertė 2014 metais sudarė apie 294 trilijonus JAV dolerių, kai dar 2005 metais finansų rinkos buvo vertos 178 trilijonų JAV dolerių. Šiandien didžiausią finansų rinkų dalį, net 69 trilijonus JAV dolerių sudaro akcijų rinkos kapitalizacija, likusias turto klases sudaro vyriausybių bei įmonių obilgacijos ir kiti fiksuoto pajamingumo vertybiniai popieriai.

“Finansų rinkos vidutiniškai yra vertos keturis kartus daugiau nei viso pasaulio bendrasis vidaus produktas“.

Palyginimui, galingiausios pasaulyje ekonomikos (JAV) BVP dydis 2014 m. sudarė daugiau kaip 17 trilijonų JAV dolerių, kai tuo tarpu S&P 500 indekso kompanijos buvo vertos daugiau kaip 19 trilijonų dolerių. 2015 m. kovo 20 d. Apple kompanijos rinkos vertė pasiekė net 744.5 mlrd. JAV dolerių, kai tuo tarpu vieno didžiausių bankų pasaulyje HSBC kapitalizacija tesiekia 165.9 mlrd. JAV dolerių. Šiandien Apple kompanija turi ganėtinai reikšmingą įtaką pačiai S&P 500 indekso vertei, kur Apple korporacijos svoris bendroje indekso vertėje sudaro net 3,8 proc. ! Todėl net pavieniai didesni Apple korporacijos akcijos svyravimai gali turėti reikšmingos įtakos ir viso S&P 500 indekso vertei. 2015 m. kovo 20 d. Apple korporacijos vertė (744.5 mlrd. JAV dolerių) buvo šiek tiek didesnė nei: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Baltarusijos ir Bulgarijos 2014 m. metiniai biudžetai (743,63 mlrd. JAV dolerių).

Vertinant globaliu mastu finansų rinkų vertę, galime drąsiai teigti, kad praktiškai bet kuri aktyvų klasė yra beveik tokio paties dydžio kaip ir viso pasaulio BVP. Visas turto klases vertinant kaip bendrą globalią finansų rinkų visumą, galime aiškiai matyti, kad 2014 m. finansų rinkų vertė buvo net 378 proc. didesnė nei viso pasaulio BVP! Atsakant į retorinį klausimą: „O kiek gi iš tiesų vertos finansų rinkos?“ – siūlyčiau visada galvoti globaliai ir iš karto vertinti ne valstybių, regionų, o viso pasaulio mastu. Apibendrinant, finansų rinkos vidutiniškai yra vertos keturis kartus daugiau nei viso pasaulio bendrasis vidaus produktas.

Finansų rinkos yra super galinga jėga, kuri gali stipriai prisidėti prie ekonomikos plėtros ir gerovės kūrimo, bet tuo pačiu ir lengvai sugriauti net ir pačias didžiausias ir stipriausias valstybes pasaulyje. Reikia suprasti, kad finansų rinkų svyravimai atsiranda dėl paklausos ir pasiūlos svyravimų, kuriuos sukeliame mes, žmonės, kurie priimant sprendimus yra dažniau veikiami emocijų ir psichologinių faktorių nei racionalumo principų. Todėl kiekvienas neatsargus Centrinio banko vadovo, svarbaus politiko, ar įtakingo verslininko viešas žodis apie palūkanų normą, skolas, nedarbo lygį, laukiamus finansinius rezultatus ir kitą jautrią finansų rinkoms informaciją, gali sukelti paniką ir vertės svyravimus finansų rinkose, o vėliau ir ekonomikoje, kur padarinius jau galime pajusti ir kiekvienas iš mūsų.

Autorius Andrius Karieta

Visa analitikos portale Analyst.lt esanti medžiaga priklauso Analyst.lt. Draudžiama ją platinti kitose žiniasklaidos priemonėse, internetiniuose tinklapiuose be išankstinio Analyst.lt sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Analyst.lt kaip informacijos šaltinį.

Nėra susijusių straipsnių.

Komentuoti

6 + = 15